Teoretycznie farbowanie włosów w domu to sprawa bardzo prosta – kupujemy farbę mieszamy, nakładamy na włosy, czekamy, zmywamy, suszymy i nagle okazuje się, że nasze włosy kolorem przypominają…, no waśnie, nawet trudno powiedzieć, jaki właściwie kolor mają. Coś poszło nie tak. Tylko co? Oto najczęściej popełniane błędy w czasie samodzielnej koloryzacji?

koloryzacja włosów błędy

Brak próby uczuleniowej

Jeśli dobrze wczytamy się w instrukcję obsługi farb do włosów, wówczas okaże się, że pierwszą czynnością, jaką zaleca się przed przystąpieniem do farbowania, jest próba uczuleniowa. Po co ją wykonywać? Farba do włosów – jeśli nawet producent zapewnia, że powstała ze składników jak najbardziej naturalnych – ma w formule dużo składników chemicznych. Mogą one powodować uczulenia. A uczulenia na skalpie to najmniej pożądany efekt farbowania. Jak wykonać próbę uczuleniową? 48 godzin przed farbowaniem należy rozprowadzić niewielką ilość rozrobionej farby w zagięciu łokcia – tam skóra jest najbardziej wrażliwa. Należy odczekać 15 minut i zmyć – jeśli w ciągu najbliższych dwóch dni nie pojawi się uczulenie, wówczas wiemy, że możemy bezpiecznie farbować włosy.

Zbyt duża ilość farby na raz

Jeśli w planach mamy farbowanie długich włosów lub odrostów, wówczas musimy dobrze przemyśleć, ile farb na raz rozrobimy. Chodzi bowiem o to, że wymieszana farba szybko się utlenia – można to poznać po zmianie koloru, przez co traci swoje właściwości. Właśnie dlatego najlepiej rozrabiać ją na kilka razy. Pierwszą część nałożyć na odrosty, a drugą na końcówki.

Niedokładne rozrobienie farby do włosów

Fryzjerzy w profesjonalnych salonach fryzjerskich bardzo dokładnie odmierzają ilość poszczególnych składników – robią to przy pomocy wagi. Nie inaczej jest w przypadku farb, które można kupić w drogeriach. Wszystkie komponenty, które znajdziemy w pudełku, należy zmieszać w odpowiednich proporcjach. Ważne, by uzyskać jednolitą masę. Farbę należy mieszać w plastikowej, szklanej lub ceramicznej miseczce. Dlaczego nie w metalowej? Ponieważ metal może wejść w reakcję z chemikaliami z farby

Nie trzymaj farby na włosach zbyt długo

Jeśli sądzisz, ze Twoje włosy będą bardziej blond tylko przez to, że potrzymasz farbę na włosach 20 minut dłużej, to jesteś w wielkim błędzie. Co najwyżej mogą stać się fioletowe lub można je przepalić. Nie można też trzymać farby zbyt krótko, ponieważ kolor może okazać się nietrwały.

Dokładne mycie

Większość z nas od razu zmywa farbę z włosów. A to błąd! By utrwalić jej działanie na włosach należy najpierw delikatnie zwilżyć farbę, masować przez 2-3 minuty, a dopiero wtedy dokładnie zmyć. Kiedy włosy będą gotowe do nałożenia odżywki? Gdy woda stanie się czysta. Dopiero wówczas można nałożyć dołączoną do farby odżywką.

Czy farbowanie włosów w domu może być trudne? Nie, jeśli dostosujemy się do dołączonej do farby instrukcji. Pamiętać przy tym należy, żeby stosować wyłącznie sprawdzone i bezpieczne produkty.

Artykuł o błędach przy samodzielnej koloryzacji powstał we współpracy z hurtownią fryzjerską Fryzomania.pl gdzie możesz zakupić profesjonalne farby do włosów używane w najlepszych salonach fryzjerskich w hurtowych cenach.