Przeglądając sklepy fryzjerskie i szukając profesjonalnej farby do włosów patrzymy nie tylko na chwytliwą nazwę na przykład „mroźna kawa”. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na numerek, który znajduje się nad nią. Jak go rozczytać?

Numer, który nic nam nie mówi

Numer zamieszczony na opakowaniu – wbrew pozorom – przekazuje nam bardzo wiele informacji, na przykład kolor lub odcień, który inaczej można nazywać refleksem. A przede wszystkim, jakie pigmenty zawarto w produkcie. Jeśli więc chcemy wiedzieć, jaki ostatecznie kolor uzyskamy, nie sugerujmy się przykładowymi zdjęciami na pudełku, ale spróbujmy odczytać kod.

Pierwsza cyfra

To, jaki kolor bazowy ma farba, mówi nam pierwsza cyfra. Inaczej nazywamy tę cechę poziomem tonu. Cyfry kolejno oznaczają:

 1. najmocniejsza czerń, to tak zwana granatowa czerń;
 2. czerń z ciemnobrązowym połyskiem;
 3. ciemny brąz;
 4. średni brąz;
 5. jasny brąz;
 6. ciemny blond;
 7. średni blond;
 8. jasny blond;
 9. bardzo jasny blond;
 10. platynowy blond;

Wniosek z tego taki, że im niższy numer, tym kolor jest ciemniejszy. Czasami można również spotkać się z numerami 11 i 12 – są to farby rozjaśniające.

Druga cyfra

Jest ona umieszczana najczęściej po kropce lub po przecinku i oznacza odcień/refleks. To właśnie odcień decyduje o tym, czy kolor będzie miał charakter ciepły czy zimny. I wyróżniamy tu:

 1. odcień neutralny, ani ciepły, ani chłodny
 2. popielaty (niebieski, odcień chłodny)
 3. opalizujący (fioletowy, odcień chłodny)
 4. złocisty (odcień ciepły)
 5. miedziany (odcień ciepły)
 6. mahoniowy (odcień ciepły)
 7. czerwony (wiśniowy, odcień chłodny)
 8. zielony (odcień chłodny)

Znajomość numerów pozwala dobrać odpowiedni kolor farby, ale również zapobiega rozczarowaniom czy zaskoczeniu. A zatem czytajmy numery – dowiemy się najwięcej!

Artykuł o numerach farb do włosów powstał we współpracy z hurtownią fryzjerską Fryzomania.pl gdzie możesz zakupić profesjonalne farby do włosów używane w najlepszych salonach fryzjerskich w hurtowych cenach.