Włosy farbowane wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ koloryzacja znacznie osłabia włosy – zarówno ich strukturę, jak i cebulki. Jakie przypadłości mogą dopaść włosy farbowane? Łamliwość, suchość, brak blasku i witalności. Włosy po koloryzacji są również znacznie trudniejsze w stylizacji. Należy im więc zapewnić ochronę i właściwe odżywienie.

pielęgnacja włosów po koloryzacji

Jak koloryzacja wpływa na włosy?

Częsta koloryzacja sprawia, że włosy stają się podatne na zniszczenia i wysuszenia, a także mogą powodować częstsze wypadanie. Farbowanie oddziałuje również na skalp, ponieważ do produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju środki chemiczne, które mogły wywoływać różne skutki uboczne. Niektóre badania naukowe wskazują, że nawet po wielu latach w strukturze skóry głowy znaleźć można molekuły pigmentu, które mogą wywołać alergie skórne.

W czasie farbowania amoniak sprawia, że łuski włosów są odsłaniane, więc bez problemu pigment wchodzi w strukturę włosów. Z kolei utleniacz sprawia, że włosy matowieją, ponieważ muszą nabrać nowego koloru.

Szampon i odżywka

Podstawowymi kosmetykami do pielęgnacji włosów są szampon i odżywka. Specjalnie opracowana formuła sprawia, że kolor nie jest wypłukiwany ze struktury. Najsensowniej jest używać kosmetyków z tej samej serii, które wzajemnie się uzupełniają. Jaki powinien być szampon do włosów farbowanych? Przede wszystkim nie może mieć silnie oczyszczających właściwości, które sprawiłoby szybsze wypłukiwanie koloru. Szukajmy zatem szamponów delikatnych. Sprawdzajmy również skład – uważajmy na raumianek, ponieważ posiada właściwości rozjaśniające. O ile w przypadku włosów blond lub siwych nie robi to większej różnicy, o tyle trzeba uważać na ten składnik w przypadku włosów brązowych lub czarnych. Odżywki do włosów farbowanych muszą zabezpieczać włosy przed kruszeniem się końcówek. Najlepiej szukać odżywki, która będzie odpowiadać kolorowi włosów oraz takiej, która będzie odpowiadać naszym preferencjom – do spłukiwania lub bez.

Olejowanie włosów

Olejowanie to ostatnio bardzo modna metoda pielęgnacji włosów. Zalecana jest szczególnie włosom suchym, pozbawionym blasku i osłabionym. Dlaczego olejowanie jest ważne? Ponieważ w olejach pochodzenia roślinnego zawarte są aminokwasy, kwasy omega oraz liczne witaminy, które nadają włosom blask i znaczne je odżywią. Można zdecydować się na czystą postać oleju, na przykład olej arganowy, ale również mieszanki olejów z awokado, jojoba, winogron czy migdałów. Jak należy olejować włosy? Tę czynność należy powtarzać regularnie raz w tygodniu. Wybrany olej należy nałożyć na wilgotne lub suche włosy. Ilość produktu zależy od kondycji i grubości włosów. Olej powinien znajdować się na włosach przez kilka godzin – najmniej dwie. By wzmocnić efekt można nałożyć na głowę czepek, który zabezpieczy skalp przed odparowaniem ciepła, co również przyspieszy wchłanianie składników odżywczych. Najlepiej taki zabieg wykonać na noc.

Maski i kuracje

By jeszcze lepiej odżywić i wzmocnić włosy farbowane raz w tygodniu trzeba je wspomóc maską lub kuracją. Nakłada się je na mokre, świeżo umyte włosy. By wzmocnić efekt można nałożyć folię aluminiową, specjalny czepek lub po prostu ręcznik. W maskach zawarte są liczne składniki odżywcze, ale najważniejszymi spośród nich są kolagen i biotyna – stanowią one naturalny składnik włosów, więc uzupełniają ubytki, które powstają w czasie farbowania lub jako jego efekt.

Podobnie jest w przypadku kuracji odżywczych do włosów. Działają one niczym serum na skórę – są zaopatrzone w naprawdę duże ilości składników odżywczych, które jednorazowo i na krótko wzmocnią codzienną regenerację. Dzięki takim kuracjom włosy są wygładzone, bardziej zregenerowane, pełne blasku i znacznie bardziej nawilżone.

Kosmetyki do codziennej stylizacji

W dążeniu do pięknych farbowanych włosów ważne są również kosmetyki do codziennej stylizacji, zwłaszcza wówczas, gdy są one narażone na działanie wysokich temperatur. Warto więc zaopatrzyć swoją w spray ochronny, odpowiednią piankę do włosów farbowanych i lakier. Każdy z tych produktów powinien mieć silne właściwości nawilżające, regenerujące i odżywcze.

Pielęgnacja włosów farbowanych jest konieczna, by móc przez długi czas cieszyć się pięknym kolorem, a także poprawić kondycję włosów. Wspomagajmy je więc odpowiednimi kosmetykami.

Artykuł o pielęgnacji włosów po farbowaniu włosów powstał we współpracy z hurtownią fryzjerską Fryzomania.pl gdzie możesz zakupić profesjonalne kosmetyki do włosów farbowanych używane w najlepszych salonach fryzjerskich.