Choć drogerie pełne są farb do włosów, czasami warto zastanowić się czy są one na pewno bezpieczne. W tym miejscu należy zastanowić się jakich farb używają prawdziwi fryzjerzy w swoich salonach. W takie farby najlepiej zaopatrzyć się w sklepach internetowych lub hurtowniach fryzjerskich. Ciekawostką jest, że dobre farby fryzjerskie nie kosztują wiele więcej niż te drogeryjne. Największą ich zaletą jest, że utrzymują kolor bardziej naturalny i nie psują włosów!

koloryzacja w domu

Mała instrukcja obsługi

Farby profesjonalne sprzedawane są osobno jako kremy do koloryzacji, więc bez utleniacza. Trzeba zatem dokupić osobno oxydant – miesza się go w odpowiednich proporcjach z kremem. Utleniacze mogą mieć stężenie: 3%, 6%, 9%, 12%. Warto pamiętać, że dwa najwyższe stężenia używane są w przypadku rozjaśniania. Jeśli z kolei chcemy farbować włosy na ciemno, a nie mamy wyróżniających się siwych włosów, wówczas wystarczy oxydant o stężenie 3%. Utleniacz sześcioprocentowy dedykowany jest włosom siwym. Oczywiście można mieszać ze sobą różne oxydanty uzyskując inne stężenia. Także kremy koloryzujące można swobodnie ze sobą miksować, choć trzeba uważać, jeśli postanowimy wymieszać farby dwóch różnych marek.

Przygotowując farbę mieszamy krem koloryzujący z oxydantem – należy zachować właściwe proporcje. Właściwej, czyli jakiej? Wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać oraz od jakiej marki pochodzą produkty. Najczęściej jednak oxydant i krem mieszane są proporcjach 1:1 (np. 50 ml farby i 50 ml oxydantu).

Na co zwrócić uwagę w czasie farbowania włosów profesjonalnymi farbami w domu?

  • Zawsze wybieraj odcień o ton jaśniejszy niż kolor docelowy – zawsze można je przyciemnić przy następnym farbowaniu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić przy farbowani na brąz, ponieważ nieodpowiednio zmieszane proporcje składników może doprowadzić do uzyskania czarnego koloru.
  • Wybierz odpowiedni oxydant – do zwykłego farbowania można wybrać oxydant o stężeniu 6%, do odświeżenia wystarczy oxydant 3%, a do rozjaśniania o stężeniu 9 i 12%.
  • Przed farbowaniem bezwzględnie należy wykonać próbę uczuleniową.
  • Nazwy kolorów mówią wiele o tym, czy kolor jest ciepły czy zimny, ale najważniejsze są numery farb.
  • Jeśli chcemy farbować krótkie włosy, wystarczy jedno opakowanie farby. W przypadku włosów długich i półdługich należy zaopatrzyć się w dwa opakowania. Jeśli farby zostanie – zawsze trzeba wyrzucić resztę. Farba czekająca na kolejne użycie może utlenić się i nie nadawać się do użytku.
  • Jeśli chcemy uzyskać niecodzienny kolor, możemy zmieszać dwie farby ze sobą – pamiętajmy jednak, by miały ten sam – chłodny lub ciepły – odcień.
  • Kiedy najlepiej farbować włosy – 2-3 dni po myciu, ponieważ wówczas warstwa ochronna sebum zapobiega niszeniu włosów.
  • Jeśli już decydujemy się na koloryzację profesjonalnymi farbami, należy dbać o nie specjalnymi kosmetykami, dedykowanymi włosom farbowanym – to przedłuży ich blask i kolor.

Koloryzacja włosów w domu farbą profesjonalną może być równie skuteczna jak ta w salonie fryzjerskim. Wystarczy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania na kremie i oxydanci.

Artykuł o farbowaniu włosów profesjonalnymi farbami w zaciszu domowym powstał we współpracy z hurtownią fryzjerską Fryzomania.pl gdzie możesz zakupić profesjonalne farby do włosów używane w najlepszych salonach fryzjerskich.