Bezpieczne farbowanie włosów – to marzenie wielu kobiet bez względu na to, czy decydują się na koloryzację w profesjonalnym salonie fryzjerskim, czy w zaciszu własnego domu. Podstawą udanej koloryzacji jest wybór właściwego oxydantu. Właściwego – czyli jakiego? Poniżej kilka dobrych rad.

dobieranie oxydantu

Podstawy mieszania farb

Kupując farbę do koloryzacji włosów w drogerii, sięgamy po gotowe zestawy – baza, oxydant i odżywka do włosów. Nie zastanawiamy się wówczas, jakie wartości przyjmują poszczególne składniki. Niestety bywa, że efekty dalekie są od naszego ideału. Warto więc wypróbować profesjonalne farby do włosów. Wówczas pojawia się jednak problem techniczny – w jakich ilościach mieszać składniki.

Do stworzenia gotowej mieszanki do koloryzacji, potrzebne są dwa składniki: baza to sama farba i ma najczęściej postać kremu koloryzującego, oraz oxydant. Nazywa się go również aktywatorem, lotionem i deweloperem. Jest to zwykła woda utleniona z dodatkiem składników odżywczych i takich, które ułatwiają łączenie się składników.

Oxydant – najważniejszy składnik profesjonalnych farb do włosów

W salonie fryzjerskim możemy spotkać oxydanty o różnym stężeniu: 3, 6, 9 i 12 procent.

  • Oxydant o stężeniu 3% – to delikatna formuła, która jest w stanie rozjaśnić włosy jedynie o ton – nie zmienia w widoczny sposób koloru włosów. Jego wielką zaletą jest, że może jedynie pogłębić kolor i nadać mu świeże refleksy. Nie jest to środek na tyle silny, by dał radę pokryć siwe włosy. Najczęściej wykorzystywany jest przy odświeżaniu koloru, przy nieznacznym pociemnianiu, w czasie wykonywania balejażu albo jako wzmocnienie rozjaśniaczy. Takie stężenie jest najmniej inwazyjne dla struktury naszych włosów.
  • Oxydant o stężeniu 6% – jest w stanie rozjaśnić włosy o 1-2 tony. To idealna proporca do koloryzacji i krycia siwych włosów. Najczęściej też używa się go w przypadku zwykłego farbowania. Z łatwością radzi sobie z widocznym rozjaśnianiem czy przyciemnianiem włosów o nierównomiernym kolorze.
  • Oxydant o stężeniu 9% – najczęściej stosowany jest przy rozjaśnianiu włosów do 3 tonów w przypadku farb rozjaśniających. Stosuje się go w przypadku włosów ciemnych bez wcześniejszej dekoloryzacji. Oczywiście poradzi sobie, ale efekty mogą być mało zadowalające. Swobodnie można go również stosować do koloryzacji na ciemno – idealnie sprawdza się na odrosty. Niestety użycie takiego dewelopera może spowodować pieczenie skóry, a nawet jej podrażnienia, dlatego też zaleca się nakładanie mieszanki kilka milimetrów powyżej skóry. W przypadku tego oxydantu zaleca się stosowanie folii aluminiowej.
  • Oxydant o stężeniu 12% – to najsilniejsza postać emulsji. W czasie jej stosowania bezwzględnie należy uważać na niechciany kontakt preparatu ze skórą głowy. Jest on w stanie poradzić sobie z bardzo silnym rozjaśnianiem włosów – nawet o 5,6 tonów. Miesza się go z rozjaśniaczem w proszku lub płynie. Zalecany jest do grubych, trudnych w rozjaśnianiu włosów, do ciemnych kolorów naturalnych i do dekoloryzacji.

Jak dobierać oxydant?

Nim zdecydujemy się na użycie któregokolwiek z tych środków, najpierw trzeba przyjrzeć się włosom i ocenić ich kondycję. Bierzemy pod uwagę ich stan, fakturę, stopień zniszczeń, a także odcień wyjściowy i wysokość tonu. Zwróćmy również uwagę na ilość siwych włosów.

Wybór właściwego stężenia oxydantu należy rozpocząć od stwierdzenia, czy kolor na jaki farbujemy, wymaga wcześniejszego rozjaśnienie czy przyciemnienia koloru włosów sprzed farbowania. Oto przykład: jeśli zdecydujemy się na blond na poziomie 8, a aktualny kolor ma poziom 6, to oznacza to, że należy rozjaśnić włosy o 2 tony. Ważne jest również, że oxydanty można mieszać ze sobą uzyskując takie stężenia, jakich potrzebujemy najbardziej.

Jakie efekty?

To, jaki oxydant wybierzemy, decyduje o tym, czy uzyskamy pożądany kolor, czy też nie. Jeśli użyjemy zbyt mocnego dewelopera możemy uzyskać żółty odcień, a zastosowanie oxydantu o zbyt niskim stężeniu, może sprawić, że na włosach powstaną plamy. Pamiętajmy również o tym, że użycie zbyt silnego oxydantu może spowodować zniszczenie struktury włosa.

Artykuł o o dobieranie odpowiedniego oxydantu do farb do włosów powstał we współpracy z hurtownią fryzjerską Fryzomania.pl gdzie możesz zakupić profesjonalne farby i oxydanty do włosów używane w najlepszych salonach fryzjerskich.