Lubimy piękne i zadbane włosy, a najbardziej te tuż po farbowaniu, gdy włosy mają jeszcze intensywny i głęboki kolor. Dzięki wysokiej jakości farb można na dużej zachować taki wygląd. Jaką farbę zatem wybrać, by móc cieszyć się zdrowo wyglądającymi włosami?

rodzaje farb do włosów

Farby pernamentne

Po taki rodzaj farb sięgają najczęściej osoby, u których pojawiły się pierwsze oznaki siwizny lub które chcą diametralnie zmienić kolor swoich włosów. Tego rodzaju farby zawierają amoniak i nadtlenek. Dzięki nim niewielkie molekuły pigmentu wnikają w głębokie warstwy włosa, gdzie rozwijają się do wielkości, która utrudnia ich usuniecie z włosa. To nieodwracalny proces – włosy nie zmienią koloru. Naturalny kolor można uzyskać czekając aż włosy odrosną. Jak to właściwie działa? W mieszance zawarty jest oksydant, który rozjaśnia naturalną barwę włosa. Ważne jest, że im więcej jest go w produkcie, tym silniejsza zmiana koloru następuje. W ten sposób tworzony jest podkład dla nowego koloru. To, jaki kolor ostatecznie powstanie na włosach, zależy od koloru wyjściowego, ich stanu, kondycji czy grubości.

Koloryzacja demi-pernamentna

Kosmetyki, które przeznaczone są do półtrwałej koloryzacji sprawiaja, że włosy nabierają pięknej barwy. Kolor utrzymuje się jednak do około 26 myć – systematycznie traci żywotność i blask, aż włosy stają się matowe i blade. Koloryzacja przy pomocy farb demi-pernamentnych polega na tym, że molekuły pigmentu osiągają średnią wielkość i wnikają jedynie do wierzchniej warstwy. Ich rozmiar sprawia, że kolor nie zmywa się przez dłuższy czas, ale usuwany jest powoli i systematycznie. W tego typu farbach nie znajdziemy amoniaku lub znajdziemy jedynie śladowe ilości, a naturalny kolor wyjściowy nie ulega rozjaśnieniu. Za to można znaleźć tu niewielkie ilości nadtlenku w stężeniu poniżej 3% – jego zawartość podkręca kolor. Koloryzacja demi-pernamentna pozwala pokryć siwe włosy, choć z czasem wracają do swojego pierwotnego koloru. Takich farb można używać między farbowaniami pernamentnymi. Najlepiej sprawdzają się w przypadku osób, które chcą ochraniać włosy, a jednocześnie nie chcą rezygnować z farbowania.

Nietrwała koloryzacja

Gdy chcemy uzyskać niesamowity kolor – nawet ten najbardziej zakręcony, ale nie potrzebujemy trwałej koloryzacji, wówczas najlepiej zdecydować się koloryzujące spraye, nietrwałe pianki, żele czy lakiery. Zmieniają one kolor tymczasowo. Są całkowicie bezpieczne dla włosów, ponieważ nie zawierają amoniaku ani wody utlenionej. Oznacza to, że składniki nie przenikają do wnętrza włosa, ale osadzają się na powierzchni. Dlatego też kolor zmywa się po kilku myciach.

Jeśli szukamy więc sposobu na koloryzację, zastanówmy się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Trwała koloryzacja wpływa na strukturę włosów, a lżejsze farby nie zapewniają trwałości koloru. Pewne jest jednak to, że w drogeriach i sklepach kosmetycznych można znaleźć wszystkie rodzaje farb i nabyć te, która najbardziej będzie zgodna z naszymi potrzebami.

Artykuł o rodzajach farb do włosów powstał we współpracy z hurtownią fryzjerską Fryzomania.pl gdzie możesz zakupić profesjonalne farby do włosów używane w najlepszych salonach fryzjerskich.